.

Замовити дзвінок

Ризик ускладнень при варикозі | Шкала СЕАР | Трофічні виразки та без паніки.

Ризик ускладнень варикозної хвороби. Шкала СЕАР. Трофічні виразки та без паніки.

 

Часті питання пацієнтів на прийомі у флеболога: «у мене буде трофічна виразка?», «яка ймовірність погіршення ситуації», «варто лікуватися відразу або відкласти на потім? ».

Чесно відповідаємо на питання, грунтуючись на доказовій медицині. Пояснюємо, де ризики, а де міські міфи.

 

Для зручності відразу поговоримо про класифікацію СЕАР, адже першою стадією варикозної хвороби прийнято вважати судинні сітки (С1), другою стадією - видимі варикозні вени (С2), на третій стадії виникає набряк (С3), а на четвертій перші трофічні зміни (С4). На останній стадії - варикозні виразки.

 

Варикозна хвороба прогресує не блискавично. Для виникнення важких форм (С3 та вище) потрібен час. Ми часто чуємо від пацієнтів про бабусь та дідусів, які дожили з варикозними венами до 90 років без серйозних проблем. Зворотний бік монети: декомпенсація хвороби, особливо у людей похилого віку. Ми бачимо це щодня.

Аналіз сучасних публікацій вказує, що ризик переходу з неускладненої стадії С2 (видимі варикози вени, які не турбують пацієнта) у декомпенсовані форми становить 3.5 до 7% на рік.

Це означає, що в найближчі 10 років при найпозитивнішому прогнозі, у кожного 3-го пацієнта варикоз перейде у важку стадію (сумарний ризик 35%), а при гіршому сценарії, кумулятивний ризик прогресування хвороби становитиме 70%.

Ось два найбільші дослідження: Edinburgh Vein Study, проведене у Великобританії, де протягом 13.5 років спостереження прогресування венозної недостатності виникло у кожного другого пацієнта (47.4%), а також Bonn Vein Study II, у якому у кожного третього пацієнта (31.8%) протягом шести років було відмічено виникнення тяжких клінічних проявів варикозної хвороби.

 

У деяких пацієнтів відмічено агресивну течію та прогресування навіть у молодому віці. Це питання вивчається і чимала роль приділяється генетично обумовленій активності ферментів, які руйнують білок у складі сполучної тканини (металопротеїнази), внаслідок чого підвищується ризик виникнення трофічних виразок.

В той же час, цей ризик не перевищує 1-2% на рік на стадії С4. Виразка ймовірніше виникне у людини, яка хворіє понад 20 років. Наше головне завдання - донести знання до пацієнта, пояснити реальні ризики.

 

У більшості пацієнтів з неускладненою формою варикозу, ендовенозне лікування не термінове, проте не варто відкладати це питання в "довгу ящик". Проблема не вирішиться сама собою, а через 5-10 років частина пацієнтів прийде вже на стадії декомпенсації.

 

Звертайтеся на консультацію до судинного центру АнгіоЛайф для діагностики та можливого лікування варикозної хвороби. Ми пропонуємо лише те, що необхідно.

 

 

 

Автор: ©

Отримайте консультацію
про послуги за телефоном
Залишилися питання?
Заповніть форму і ми самі Вам зателефонуємо!